Servis fotovoltaické elektrárny není žádná věda

Žijeme v době, kdy se dá snad všechno pořídit na klíč. Klidně i solární elektrárna, která vám za dobu své životnosti pomůže ušetřit balík peněz za elektřinu, kterou byste bez ní odebírali ze sítě. Občas ale potřebuje pomoc.

S tím, kolik solárních panelů si pořídit, jak je umístit a zajistit jim co nejdelší životnost nebo jak celou fotovoltaiku zprovoznit, si u innogy nemusíte lámat hlavu. Nechte naše techniky pracovat podle předem připraveného návrhu na míru a jen se těšte na budoucnost s úsporami za energie. Zároveň ale starost o elektrárnu neházejte za hlavu úplně, čas od času vás potřebuje…

Jako o všechno, co má dlouho vydržet v té nejlepší kondici, je potřeba se o vlastní solární elektrárnu průběžně starat. Jestli teď čekáte velké zásahy do střechy nebo dlouhé hodiny práce můžete si oddychnout. Servis, který v innogy chápeme jako takovou preventivní prohlídku, probíhá maximálně efektivně a vyplatí se.

 

Prevence je vždycky nejlepší

Životnost fotovoltaiky může dosáhnout i 30 let. Během této doby se bude její výkon mírně snižovat, sloužit vám ale bude stále. Tedy za předpokladu, že na ni necháte čas od času, konkrétně tedy jednou za 2 roky, mrknout odborníka.

Při instalaci a zprovoznění vaší vlastní výrobny energie vás technici zaučí, jak celý systém kontrolovat vizuálně a na co se zaměřit. Jednou za 2 roky ale nechte provést obsáhlejší servis, ať už záruční, nebo pozáruční. Technici při něm používají moderní nástroje a dokážou odhalit nedostatky a poškození dřív, než mohou nadělat paseku.

 

Vizuální kontrola je základ, ale nestačí. Jak servis probíhá?

Kromě toho, že technik důkladně prohlédne solární panely, zaměří se i na veškeré viditelné součástky a spojovací komponenty. Dalším důležitým úkolem je pak měření výkonu a zjištění případných poruch nebo nežádoucích odchylek.

Kontrola fotovoltaiky jako takové ale není to jediné, na co byste neměli zapomínat. Solární elektrárna totiž s vaším domem tvoří jeden fungující celek. Proto by součástí důkladného servisu měla být i kontrola pojistek a pojistkového odpojovače, případné poškození kabeláže nebo koroze některých prvků. Když péči zanedbáte, můžou potíže s elektrárnou nastat okamžitě, stejně tak ale mohou nějakou dobu „bublat pod povrchem“ a projevit se, když to nebudete čekat.

K zásadní úkonům při servisu patří taky kontrola uchycení panelů ke konstrukci, kontrola ukotvení samotné konstrukce, kontrola rozvodů a rozvodných skříní, čištění chlazení měniče nebo třeba aktualizace softwaru monitorovacích jednotek.

Na kolik přijde pravidelná údržba a proč se vyplatí?

Zanedbávání pravidelných kontrol vás může vyjít pěkně draho, protože bez servisu se s největší pravděpodobností zkrátí životnost solární elektrárny. Představte si, že máte 8 solárních panelů o výkonu 2,2 kWp (kilowatt peak) a vaše roční výroba dosahuje 2,2 MWh. Za 30 let ušetříte na elektřině téměř 486 000 Kč. Když ale o fotovoltaiku nebudete pečovat, může se její životnost zkrátit třeba o 5 let. V takovém případě můžete přijít o desítky tisíc korun, které byste jinak ušetřili.

Cena běžné 2leté kontroly se u elektrárny o výkonu 2,2 kWp pohybuje kolem 2 500 Kč. Kdybyste ji nechali provést 15tkrát za životnost elektrárny, vyjde vás na 37 500 Kč. O mnohem víc ale můžete přijít, pokud servis zanedbáte.